Opublikowany przez:
monika.g
Autor zdjęcia/źródło: Jak nauczyć dziecko przegrywać?
Dziecko uczy się codziennie czegoś nowego i osiąga swoje małe sukcesy. W ten sposób od samego początku poznaje smak wygranej, która daje mu satysfakcję, zadowolenie i pewność siebie. Jednak w konfrontacji ze światem, a zwłaszcza z innymi osobami, maluch nie zawsze będzie odnosił zwycięstwa. Często okazuje się, że dziecko nie umie przegrywać. Ale jak wszyscy wiemy życie to pasmo sukcesów i porażek, dlatego jako rodzice musimy nauczyć dziecko również przegrywać.
Dzieci lubią grać w różne gry oraz konkurencje. Podoba im się w nich podekscytowanie rywalizacją, czas spędzony z rówieśnikami czy rodzicami, a zwłaszcza słodki smak zwycięstwa, który daje przewagę nad innymi.
Maluch wygrywając grę w karty czy „Chińczyka” cieszy się ze swojego sukcesu, ale gdy przegrywa złości się, rozrzuca karty, obraża lub stwierdza, że gra jest głupia i nie będzie w nią grał. Dla dziecka każda czynność jest nowa, musi się z nią zapoznać i oswoić. Maluch wiele się uczy i za każde nowe osiągnięcie jest chwalony przez rodziców. Natomiast gdy przegra pochwały nie otrzyma. Wyzwala to w nim frustrację i poczucie bezsilności oraz zawodu. Jeśli nie nauczy się przegrywać teraz w dorosłym życiu również nie będzie potrafił tego robić. Najlepszą nauką natomiast jest dla niego twój przykład i pomoc w zaakceptowaniu porażki.
Osoby nie potrafiące przegrywać różnie reagują na przegraną. Zwykle za swoje niepowodzenie obwiniają innych, tracą wiarę w siebie twierdząc, że są do niczego, więc nic dziwnego, że przegrywają lub przekreślają znaczenie całej gry uważając, że była ona zupełnie bez sensu. W ten sposób usprawiedliwiają swoje niepowodzenie.
Osoby mające świadomość, że nie zawsze da się wygrać i czasem każdy ma gorszy dzień, szybciej godzą się z nieudaną próbą, nie tracąc przy okazji wiary w siebie. Właśnie takiej postawy musisz nauczyć swoje dziecko, aby porażka nie sprawiała mu zbyt wielkiego zawodu i nie odbierała wiary we własne siły.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:Rywalizacja rodzeństwa – jak sobie z nią radzić?>>
Napady złości u dzieci – skąd się biorą i jak sobie z nimi radzić?>>
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
gocha2323
2016.09.13 11:05
bardzo przydatne zasady! to prawda, żeby nie pozwalać dziecku zawsze wygrywać, bo w przyszłości nie będzie umiał zaakceptować swojej porażki!
Patrycja Sobolewska
2016.08.26 08:50
bardzo ciezka sprawa :P
Stokrotka
2016.08.25 16:16
Hahah mój ojciec nie miał nade mną litości! Często przegrywałam.. aż w końcu się udało wygrać! To była satysfakcja.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.